V skupini 5 do 6 let starih otrok smo se odločili, da na nekoliko drugačen način pristopimo k raziskovanju letnega časa jesen.
Kaj je jesen, kdaj nastopi jesen, kako vemo – kdaj pride jesen, kaj se spremeni, kam gredo listki, v kakšne barve se spremenijo…in skozi vse to raziskovanje smo se podali z določenimi izkušnjami.
Že v septembru so otroci opazovali izbrano drevo in spremljali kaj se spreminja in kaj se ohranja.
Da listi padejo na tla, so vedeli; da spremenijo barvo, so tudi vedeli – ampak zakaj padejo. Ni hrane, ni vode, ni več toliko sonca, veter piha – vse to so bili odgovori otrok.
Pridno smo nabirali raznobarvne liste, naredili »mandalo« jesenskih listkov.
V gozdu naredili »gozdno mandalo« iz vej, kamenja, storžev in plodov.
Reklamno gradivo so trgani v trakove, sestavili drevo in naj prilepili barvne lističe ustreznih barv.
Liste razvrstili po barvi spreminjanja – zelena, rumena, oranžna ali rdeča, rjava in vse to nabirali v suhem vremenu. Nekaj smo jih dali stisnit v debele reklamne revije in jih potem uporabili tako, da so oživeli v male živalice ali drevesa.
Drevesa smo objemali, tipali lubje in ga vonjali. Občutili smolo na svojih prstih in se nič prestrašili. Seznanili so se, da listje tudi živali uporabijo za zimsko spanje. Medtem, ko ga je »pometač« pometal po parkirišču – je eden od otrok vprašal »Ali ga pometa za živali?«
Iz vej so sestavili drevo in mu dodali jesenske barve listov. Na fotografijah jeseni so iskali listke ustreznih barv. Drobili so suho liste, katero se je sušilo v naši igralnici, po barvah in nastal je »list« drobljenih listkov – kateri se je spremenil v drevo.
Jesenska vila in jesenski škrat sta nas spremljala od septembra do danes.
Zapisala: Jana Basej in Karmen Omejc